نصب آسانسور با متد 2022 و آموزش گام به گام نصب و راه اندازی آسانسور

قیمت آسانسور به موارد گوناگونی بستگی دارد و با توجه به نوع آسانسور، ابعاد کابین، نوع و تعداد موتور به کار رفته در ساخت آسانسور، تعداد طبقات ساختمان، حداکثر ظرفیت قابل تحمل، حداکثر سرعت حرکت، حداکثر ارتفاع، نوع سکشن، برند آسانسور و نوع تابلو برق مانند اینورتر یا کنتاکتوری بودن تابلو شستی متالیفت برق، تعیین میشود. آسانسور مسافربر در طرحهای گوناگونی موجود است. این آسانسورها را می توان با طرحهای مختلف، در داخل و خارج از کابین تجهیز کرد بنابراین میتوانند با طراحی و سبک فضای اطراف آن متناسب باشند.

انواع اسانسور

مساحت داخل کابین آسانسور بر اساس ظرفیت آسانسور طبق استاندارد تعریف می­شود در جدول ذیل ظرفیت­های متداول را می­توانید مشاهده کنید. طول پایه جک باید بر اساس ابعاد چاه و دستورالعمل های فنی شرکت سازنده محاسبه شود. قطعات زیادی هستند که در هنگام ساخت آسانسور باید تهیه و مورد استفاده قرار بگیرند، از جمله آنها می توان به تابلو برق سه فاز، تراولینگ کابل، جعبه رویزیون، لقمه، وزنه تعادل، سیم بکسل، پشت بند، قلاب سر بکسل، قفل درب لولایی، ریل راهنما، تابلو فرمان، انکودر، براکت، فلکه هرزگرد، شستی ها، کرپی سیم بکسل، گاورنر، کفشک، الکترو سیگنال، پاراشوت، مگنت درب باز کن برقی، آرام بند، درب، بافر ضربه گیر، بست تراول کابل، پایه موتور گیربکس، لاستیک زیر موتور، شالتر، میکروسونیچ غلطکی، کلید قارچی، روغندان، پریز صنعتی، درب نیمه اتوماتیک، سنسور درب، سنسور اورلود، ، درب تمام اتوماتیک کابین و کابین اشاره کرد که وجود همه آنها در هنگام نصب لازم و ضروری است.

جنس کابین شیشهای از نوعی شیشه به نام لمینت ساخته شده که در مقابل ضربه بسیار مقاوم است و اگر در اثر ضربه بسیار قوی بشکند، درست همانند شیشه خودرو، فرو نمیریزد. این آسانسور برای حمل در مسیر های کوتاه و ظرفیت های بالا بسیار مناسب است و نیرو و بار عمودی بر اسکلت ساختمان وارد نمی کند. به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. این دستگاه برای حمل ویلچر و برانکارد طراحی شده است که البته آسانسورهای معلول بر میتوانند انواع مختلفی داشته باشند و زیر مجموعه دستههای مختلف قرار بگیرند.

سری استپ از مجموعه اتصالات الکتریکی تشکیل شده که در کل مسیر آسانسور با سیم کشی به سنسورها و اتصالات مختلفی متصل است. خدمات تعمیرات نگهداری آسانسور به مجموعه خدماتی گفته می شود که برای رفع مشکلات آسانسور ارائه می گردد. حتما باید مرحله سرویس و نگهداری را در بازه های زمانی مرتب انجام داده و نسبت به رفع خرابی آسانسور اقدام نمایید. البته در نظر داشته باشید که اگر محل نصب آسانسور در ساختمان شما دارای کوچک ترین نقص فنی باشد، می بایست برای آن اقدام نمایید تا بتوانید مقررات ملی ساختمان را رعایت نموده و از شهرداری مجوز دریافت کنید و برای انجام مراحل اداری دیگر نصب آسانسور اقدام نمایید. آسانسور شیشه ای کوچک نیز با توجه به ابعاد کوچکتری که در مقابل دیگر انواع آسانسور های شیشه ای دارد، امروزه بسیاری از مردم به دنبال راهنمای استفاده از این تجهیزات هستند تا بتوانند طراحی و نمای بسیار فوق العاده ای را در ساختمان خود، پیاده کنند.

قطعات اسانسور

اسن آسانسور مزایای بسیاری دارد که از جمله آنها می توان به نصب سریع آسانسور، کم حجم بودن قطعات و لوازم، انجام سرویس راحت، دسترسی آسان به تمام تجهیزات در داخل چاه آسانسور، کاهش چشمگیر در مصرف برق، صدای ترمز خیلی کم و سازگاری با محیط زیست اشاره کرد. به طور مثال اگر ساختمان دارای طبقات ۱۸ متر بالاتر یا ۱۰ متر پایین تر از سطح دسترسی به خدمات آتش نشانی باشد، یک آسانسورآتش نشانی نیاز ماموران آتش نشانی را برطرف می کند. اگر بخواهیم این را با یک مثال به شما توضیح بدهیم باید گفت که بعضی از شرکتها کلا هزینه پایینتری را برای سرویس و تعمیر آسانسورهایی که توسط خودشان نصب میکنند، دریافت میکنند. این افزایش قیمت (برخلاف دیگر اقلام وارداتی مانند موتور آسانسور و ریل آسانسور که حداقل 200% افزایش داشته اند) با افزایش 50% در پایان سال 1399 بسته شده اند. عمدتا قطعات وارداتی آسانسور با توجه به کیفیت و مرغوبیت بالایی که دارند، دارای عمر طولانی تری بوده و قیمت آن ها نسبت به قطعات داخلی آسانسور ، بیش تر می باشد.

اما با توجه به عدم ثبات شرایط اقتصادی لازم است که حتماً با شرکت مربوطه تماس گرفته و اطلاعات لازم و دقیق را از آنها کسب کنید تا بتوانید برای هزینههای خود برنامهریزی کنید. کابین استفاده شده در این آسانسور ها بسیار شیک و متفاوت تر از دیگر کابین آسانسور ها بوده و همین امر نیز سبب شده است تا امروزه بسیاری از مردم با علاقه مندی بسیار بالایی اقدام به استفاده از این مدل آسانسور ها داشته باشد. همچنین به مرور زمان افراد و شرکت های گوناگون اقدام به تکمیل نمودن و ساخت قطعات مختلف آسانسور نمودنند تا امروز ما شاهد آسانسورهای ایمن و تقریبا بی نقصی در ایران و جهان باشیم. توصیه می شود که آسانسور های شیشه ای مورد نیاز خود را از وب سایت ها و شرکت های معتبری انجام دهید تا آسانسور مورد نظرتان از طراحی و پلان بسیار بی نظیری برخوردار باشد. لازم است بدانید که هزینه های مربوط به طراحی و نصب بهترین و باکیفیت ترین آسانسور های شیشه ای کوچک، بسیار مناسب و معقول می باشد و افراد می توانند به راحتی در ساختمان های مسکونی خود از این مدل آسانسور ها استفاده نمایند.

آسانسور شیشه ای همانطور که اشاره شد، یکی از بهترین و محبوب ترین انوان آسانسور های مورد استفاده در بسیاری از ساختمان ها می باشد که پلان و طراحی بسیار بی نظیری برخوردار هستند. آسانسور های شیشه ای از اجزای بسیار مختلفی تهیه و طراحی شده اند که بی شک یکی از مهمترین و اصلی ترین اجزای آن مربوط به کابین می باشد. آسانسور شیشه ای آسانسور هایی هستند که یک یا چند طرف کابین آن شیشه هست. چرا که هر طبقه، نیاز به یک ایستگاه مجزا و درب طبقه دارد و به همین دلیل می بایست از اجزای بیشتری استفاده نمود.

تعمیر اسانسور

به زبان ساده باید گفت که تهیه نقشه نصب آسانسور بسیار دشوار است چرا که طراحی آسانسور با توجه به تجهیزات پیشرفته ای که دارد، باید به جزئیات زیادی بپردازد. آسانسور مسافربر معمولا سرعت بیشتری نسبت به انواع بالابرها دارند چرا که اغلب افراد ممکن است بخواهند از چندین طبقه عبور کنند. امروزه با کمک تکنیکهای بازخورد و فناوری های الکترونیکی، حرکت مناسب آسانسور و دقت در تراز طبقه را برای اکثر موتورهای الکتریکی بدون صرف هزینه گزاف می توان به دست آورد.در گذشته، موتورهای DC بهترین کیفیت حرکت را فراهم می کردند زیرا سرعت موتور را می توان به سادگی با استفاده از یک ژنراتور DC با یک خروجی متغیر تحت کنترل در آورد. یک موتور الکتریکی که اتاقکهای آسانسور را بالا و پایین میبرد و شامل یک سیستم ترمز میشود. سرویس آسانسور شامل مواردی از قبیل چک کردن و آچارکشی تمامی قطعات و ریزمجموعهها، کنترل کارکرد موتور و هرزگردها، کیفیت کنف سیم بکسلها و در صورت رویت برادهدهی، رسیدگی قبل از خرابی به آنها، تنظیم پاخور یا هم تراز بودن کابین با طبقات، کنترل قفلهای درب طبقات و روان بودن آنها است.

تابلو فرمانAC2 وظیفه پذیرش درخواستها از کابین و طبقات آسانسور، تشخیص موقعیت کابین، نظارت کردن برای حرکت بدون خطر کابین، کنترل تمامی تجهیزات آسانسور از جمله درب کابین، ترمز و… نحوه کارکرد آن به این صورت است که با تحت فشار قرار دادن روغن، نیروی رانش ایجاد کرده و به جک های هیدرولیکی منتقل می کند و در نهایت باعث حرکت آسانسور می شود. بنابراین اگر نصاب یا تعمیرکاری در کار خود مهارت و تخصص لازم را داشته باشد، به راحتی می تواند فرصت های شغلی خوبی پیدا کند. شما نیز می توانید استفاده از آسانسور ها هیدرولیک شیشه ای را در اولویت های خود قرار دهید.

گاهی در درمان استرس نیاز است در میان کارهای روزانه، زمانی را به آرامش و علایق خود اختصاص دهید. به عنوان مثال، تقویت مهارت خودآگاهی در فرد، می تواند به سادگی سطح آرامش را بالا برده و آستانه تاب آوری ما را در برابر انواع تنش ها و عوامل استرس زای روزمره، افزایش دهد. استرس و اضطراب چیست؟ ”آسانسور ویلچر بر چیست؟ علاوه بر آن، نصب آسانسور در میان راه پله دارای مزایای بسیار زیادی نسبت به آسانسور های دیگر می باشد که می تواند برای صاحب ملک با هزینه بسیار کمی انجام شود. به دلیل راحتی آن، مردم ترجیح میدهند به جای پله از آسانسور استفاده کنند. آسانسور پله راهی آسان برای افراد با توان جسمی کم، برای بالا رفتن و پایین رفتن از پلهها فراهم میکند. در زمانهای گذشته خانه ها معمولا همکف بودند و اگر خانه ای دو یا سه طبقه بود به راحتی ساکنان آن خانه ها با استفاده از پله به طبقات بالاتر می رفتند.

آسانسور شیشه ای با سیستم هیدرولیکی می تواند بدون استفاده از سیم بکسل و وزنه مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند ظاهر و نمای بسیار جذابی را نیز به ارمغان آورد. در حالت تئوری، شاید این مسئله بسیار ساده به نظر برسد اما اگر آسانسورها را یک بالابر ساده با یک اتاقک در نظر بگیریم که با استفاده از قرقره حرکت می کند، برای بالابردن افراد از مقادیر قابل توجهی انرژی استفاده می شود، اما هیچ راهی برای بازگشت انرژی وجود ندارد.

در ساختمان های بزرگ، خصوصا در ساختمانهای بسیار بزرگ و شلوغ در ساعات اوج ازدحام مهم است که یک سیستم کنترل الکترونیکی تعبیه کنند که با استفاده از الگوریتم های برنامه ریزی شده، آسانسور را به طبقات هدف هدایت کند. معمولا در بین طبقات ساختانهای دوبلکس از آسانسور استفاده می شود که تردد بین طبقات برای افراد مسن و کم توان را سهل کند. آسانسور هیدرولیک جک در زیر مستقیم مزایای قابل ملاحظه ای برای کاربردهای سنگین یا حجیم مانند آسانسورهای خودروبر و باری پیش رو قرار میدهد. این دستگاه برای حفاظت اضافی، تحت کنترل مستقیم آتش نشانی و خدمات امداد نجات طراحی شده است. این دستگاه برای حمل کالاهای بزرگ روی قفسهای چرخ دار و متحرک طراحی شدهاند. این کار با نشستن روی یک صندلی موتوری انجام میشود که آنها را از یک طبقه به طبقه دیگر حمل می کند.

آسانسور های موتور گیر بکسی ابعادش مشابیه ابعاد آسانسور های هیدرولیکی می باشد با این تفاوت که موتور درون چاله آسانسور قرار می گیرد که 140 سانتی متر باید کند شود در ابعاد 120 در 120. همچنین باید یک اتاق آسانسور در بالا داشته باشد که روم لس موتور روی خود کابین قرار گیردو در قسمت زیرین هم 140 سانتی متر چاله آسانسور باید داشته باشیم. از آنجایی که مراحل قانونی نصب آسانسور نقش زیادی در ایمنی قطعات تجهیزات و بازدهی عملکرد نهایی دارد، تصمیم داریم در این قسمت به مهمترین استانداردهایی اشاره کنیم که این مراحل را دنبال می کند. تمامی این مراحل در مدت زمان خاصی انجام می گیرد تا آسانسور قابل استفاده شود. آن ها با استفاده از چک لیست های استاندارد آسانسور را چک می کنند تا بتوانند از سلامت کامل تمامی اجزا و کیفیت کارکرد آن اطمینان کامل کسب کنند.

آسانسورها مانند ساختمان ها انواع مختلفی دارند و کاربردشان با یکدیگر تفاوت دارد. آسانسورها همانگونه که در شکل و ظاهر و یا کاربردشان با یکدیگر متفاوت هستند در مدل و کارکرد فنی خود نیز با یکدیگر تفاوت هایی دارند ما در این بخش به بررسی برخی از این مدل ها می پردازیم. یکی از شیک ترین و زیباترین انواع آسانسور ها را، آسانسور شیشه ای شکل داده است که نه تنها برای جا به جایی افراد و اشیاء مورد استفاده قرار میگیرد، بلکه امروزه به عنوان یکی از پارامترهای زیباشناختی ساختمان ها نیز شناخته شده است. در این جا به معرفی این بخش ها میپردازیم. در مورد بتون ریزی هم باید بتون مگر 10 سانتیمتر و بتون آرمه کف و آرماتور بندی 30 سانتیمتر اجرا شود. جهت نصب آسانسور، ارتفاع مورد نیاز از کف چاله تا سطح اولین توقف آسانسور، قبل از بتون ریزی کف چاله حداقل باید ۱۹۰ cm باشد.

این وظیفه شرکت آسانسور مجری پروژه شماست که با پرسش دقیق، از نیازهای شما آگاه شود تا بتواند بهترین عملکرد را در طراحی آسانسور داشته باشد. همانگونه که گفته شد موتور گیرلس حجم کمتری دارد، بنابراین می توان از آن در نصب سیستم روملس استفاده کرد که این کار با موتور گیربکس آسانسور به دلیل حجم و وزن زیاد امکان پذیر نیست. در این دستگاه از گیربکس استفاده نمی شود و سرعت آنها می تواند به ۲.۵۳ متر بر ثانیه نیز برسد. این نوع آسانسور از یک گیربکس که به موتور متصل می شود و چرخی که سیم بکسل را به حرکت در آورد برخوردار است و می تواند به سرعتی بین ۱.۷ تا ۲.۵ متر بر ثانیه حرکت کند. کاهش ابعاد آهنکشی: از آنجایی که آسانسورهای هیدرولیکی نیرو و بار عمودی به اسکلت ساختمان اعمال نمی کند ابعاد آهنکشی چاهک به طرز چشمگیر کاهش می یابد. لازم به ذکر است ارتفاع طبقه آخر در محاسبات لحاظ نمی ­شود.