معماری و هنر ورتینا | معماری نواز

معماری فراتر از ساخت و خلق بنا و محیط اطراف برای زندگی بشر است. معماری بخشی از فرهنگ های گوناگون در مناطق مختلف جغرافیایی می باشد و با توجه به شرایط آب و هوایی، فرهنگ مردم و … از سال 1930 تا 1970 سبک های اکسپرسیونیسم ، ساخت گرایی ، مدرن میان قرن (Mid-Century Modern) و … به عنوان شیوه های معماری مدرن تعریف شدند.

  • پنجره‌ها و مبلمان با زمینه رنگ و سایز متوسط در مبلمان و پنجره‌هایی با سایز بزرگ شاهد آن هستیم که رنگ آن‌ها با یکدیگر مخلوط می‌شود و از لحاظ تأثیرگذاری بر محیط غالب خواهند شد.
  • «آلوارآلتو» می­ گوید معماری علم نیست؛ فرایند ترکیبی عظیمی است که هزاران کارکرد معین انسانی را با هم تلفیق می‌کند وهمان معماری باقی می‌ماند.
  • از اساسی ترین ویژگی های سبک رنسانس می توان به گنبدهای مدرن شده و ستون های کلاسیک مدرن اشاره نمود.
  • این ایده توسط لویی سالیوان معمار ساختمان های نمایشگاه جهانی شیکاگو در سال 1893 مطرح شد.

مدیریت فضای موجود در ساختمان مطابق با سلیقه کارفرمایان توسط مهندسین و طراحان داخلی برنامه ریزی می شود. از جمله موارد تاثیرگذار در فضای داخلی ساختمان درب های ورودی و داخلی ، کابینت آشپزخانه ، کمد دیواری ، دیوار پوش ، کف لیست تاسیسات ساختمانی و … می باشد. سبک معماری هنر نو در معماریاین سبک از هنر معماری در دوره زمانی بین 1890 تا 1910 میلادی قرار دارد. سبک هنرنو در معماری نسبت به سبکها و شیوه های دیگر معماری فرقی اساسی داراست.

این اهداف و سیاست‌ها توسط فرهنگ یا حتی خود شخص سازنده تعریف می‌شود و در حوزهٔ کاری معمار (و نه مهندس) قرار دارد. عمل کردگرایی در طراحی کارخانه‌ها و خانه‌سازی‌های انبوه اصالت خاصی یافت. در کارخانه‌ها، هدف چیدمان فضاها با توجه به روند تولید، کاهش جابجایی‌ها و در نهایت افزایش بهره‌وری، موجب این اتفاق شد. در مورد خانه‌سازی مسئله، ساخت خانه‌های انبوه، ارزان و باکیفیت بود. با برنامه‌دهی فضا با توجه به عمل‌کرد می‌شد بهینه‌ترین اندازهٔ لازم برای هر اتاق را به دست آورد و بنابر آن خانه‌هایی حداقلی ساخت. با ارزان‌تر شدن هزینه و کاهش مدت زمان ساخت، امکان ساخت خانه‌های بیش‌تر فراهم می‌آمد.

سبک نئوکلاسیک در هنر معماری

خود نمایی قلو شده در سبگ گوتیک ازمعماری بسیار به چشم می خورد. در سبک گوتیک کلیساها به دلیل طاق های بلند و نوک تیز بیشتر بهره می جستند. مباحث انرژی پایدار، طراحی سازه از جمله زمینه هایی هستند که در معماری مهم هستند و بدون آنها هنر معماری شکل نخواهد گرفت. اما هنر معماری تمام آنچه با روح و معنویت انسان در ارتباط است را نیز در خود دارد. چرا داخل کلیسا، مسجد، حمام های قدیمی، خانه های قدیمی احساس بسیار خوب و متفاوتی دارید؟ این دقیقا از بعدی هنری هنر معماری نشات می گیرد.

خبرنامه معمارنت

معماری و هنر ورتینا | معماری نواز

ساختمان پایدار تبدیل به یک مفهوم همه گیر شده‌است و تأثیر عمیقی بر معماری گذاشته‌است. بسیاری از توسعه دهندگان تحصیل کرده امروزی، که در تأمین مالی ساخت ساختمان‌ها شرکت دارند، به جای راه حل‌های هزینه محور فوری، راه حل‌های طراحی دوستدار محیط زیست و پایدار را تشویق می‌کنند. مثال‌های عمده آن استفاده از طراحی سامانه غیرفعال خورشیدی، طراحی‌های پشت بام سبز، استفاده از مواد زیست تخریب پذیر، و توجه بیشتر به مصرف انرژی ساختمان‌ها می‌باشد.