مادربرد چیست اجزای مختلف مادربرد کامپیوتر چیست و کارایی آن چیست ؟ بانی نو

در نهایت، مادربردهایی که چیپ‌ست سری B دارند (مادربردهای B۷۶۰، B۶۶۰ و B۵۶۰) برای کاربری عمومی یا اداری مناسبند و کمترین امکانات و کمترین قیمت را هم دارند. در مورد چیپ‌ست‌های اینتل باید بگوییم حرف Z در آن‌ها نماینده کلمه Extreme به معنای نهایت، حرف H در آن‌ها نماینده کلمه High-End به معنای پیشرفته و حرف B در آن‌ها نماینده کلمه Basic به معنای پایه است. شاید دیگر اکنون بتوانید حدس بزنید هر کدام از این چیپ‌ست‌ها برای چه نوع کاربری مناسب است.

بنابراین تمام مادربردهایی که سوکت آن‌ها LGA ۱۷۰۰ است از حداکثر ۱۲۸ گیگابایت حافظه رم پشتیبانی می‌کنند. البته شاید دانستن این موضوع خیلی هم مهم نباشد چون حداکثر حافظه رمی که بیشتر کاربران به آن نیاز دارند معمولا ۱۶ گیگابایت و در برخی موارد ۳۲ گیگابایت است. مادربرد یا Mainboard در حقیقت برد اصلی کامپیوتر است که قطعات داخلی مانند رم کامپیوتر، سی پی یو و کارت گرافیک بر روی آن قرار گرفته و بین آنها ارتباط شکل می گیرد. مین بردها دارای باس، بایوس، چیپست، انواع پورت های ورودی و خروجی و سوکت پردازنده می باشند.

اسلات توسعه چیست و به چه تعدادی از آن نیاز دارید؟

مکانیسم خنک‌کننده ضعیف برخی از مادربردها می‌تواند به تجهیزاتی که به آن متصل است آسیب برساند. به همین خاطر برخی قطعات گران قیمت مانند سی‌پی‌یو و کارت گرافیک‌های گران قیمت از هیت‌سینک برای خنک شدن استفاده می‌کند. همچنین در این قطعات از فن‌های یک‌پارچه نیز استفاده می‌شود تا دما را به صورت خودکار تشخیص دهد و از بایوس یا سیستم عامل بخواهد سرعت فن را به نسبت دما تنظیم کند.

شکل ظاهری این مادربرد شبیه یک تکه مقوا یا پلاستیک است که طرح‌های فلزی و سیم‌های زیادی روی آن قرار گرفته است. جنس پایه‌ی مادربرد یک ورقه‌ی سفت از مواد غیر رسانا است که معمولا از پلاستیک‌های محکم تشکیل شده است. سپس لایه‌های نازکی از مس یا آلومینیوم که به آن‌ها ردیاب گفته می‌شود را بر روی این ورقه‌های پلاستیکی چاپ می‌کنند. این ردیاب‌ها بسیار باریک هستند و مدارهای بین اجزای مختلف را تشکیل می‌دهند.

خرید مادربرد خوب با قیمت مناسب

در هر صورت مادربرد های امروزی CPU های جدید اینتل و AMD را شامل میشوند از یک چیپست که همان چیپست پل شمالی است استفاده میکنند. کارت های توسعه PCIe سال هاست که به میان آمده اند و دارای ورژن های مختلفی هستند که در جدول زیر میتوانید آنها را مقایسه و مشاهده کنید. در مورد چیپ‌ست‌های شرکت AMD باید بگوییم آن‌هایی که دارای حرف B هستند یا بهتر بگوییم از سری B هستند همانند چیپ‌ست‌های اینتل از همین سری، بیشتر به درد کاربری‌های عمومی می‌خورند و آن‌هایی که از سری X هستند دارای امکانات بیشتری بوده و برای کاربری‌های حرفه‌ای‌تر مناسب‌ترند. در امتداد سمت چپ این مادربرد، یک ردیف کانکتور وجود دارد که معمولاً به آن مجموعه‌ی I/O (ورودی/خروجی – input/output) گفته می‌شود و در این ماردبرد، تراشه‌ی Southbridge تنها تعدادی از آن‌ها را کنترل می‌کند.

  • البته در آن زمان از اسم Planar برای اشاره به این مادربرد استفاده می‌شد.
  • Motherboard یک قطعه از سخت افزار کامپیوتر است که به عنوان Backbone یا ستون فقرات کامپیوتر شناخته میشود.
  • به تراشهٔ سوپر آی/اُ بعلاوهٔ دو تراشهٔ دیگر به نام‌های پل شمالی و پل جنوبی، چیپ ست مادربرد گویند که مبنای بسیار خوبی جهت مقایسه مادربردها می‌باشد.
  • بنابراین اگر به دنبال خرید مادربرد و یا سی پی یو با کیفیت ولی در عین حال با قیمت مناسب می باشید، می توانید خرید مادربرد از بروزکالا را تجربه کنید.
  • این بایوس شامل تستی است که به آن POST (Power On Self Test) گفته می شود که به تأیید اینکه رایانه دارای الزامات برای راه اندازی صحیح است کمک می کند و اگر کامپیوتر شما از این تست عبور نکند صدای بوقی را می‌شنوید که که نشان می‌دهد مشکلی در سیستم شما وجود دارد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار