سی پی یو چیست؟ به زبان ساده + طرز کار CPU فرادرس مجله‌

در بین پردازنده‌های اینتل منحصراً آنهایی قابل اورکلاک هستند که پسوند K دارند اما برای خرید آنها باید پول بیشتری بپردازید. باید در نظر داشته باشید دیگر اورکلاک کردن دستی پردازنده کامپیوتر افزایش کارایی چندان چشمگیری به دنبال ندارد و بهتر است به جای اورکلاک دستی، با هزینه کمتر یک پردازنده معمولی یا ضریب بسته خریداری کنید. برای هر نسل پردازنده‌های کامپیوتر، می‌توانید مادربردهایی با چیپست‌های رده پایین، میان رده، رده بالا و حتی پرچم‌دار را خریداری کنید. خوشبختانه، امروزه نیاز نیست برای همه موارد به مادربردهای پرچم‌دار سری Z اینتل یا سری AMD X متوسل شوید، زیرا مادربردهای میان رده نیز اکثراً قابلیت‌ها و امکانات همان نسل را به شما ارائه می‌دهند. به خاطر داشته باشید که در پردازنده‌های نسل جدید اینتل مانند نسل دوازدهم و سیزدهم، ممکن است بیش از یک نوع هسته پردازشی وجود داشته باشد، که به آنها پردازنده هیبریدی گفته می‌شود. این پردازنده‌ها، بسته به مدل (اما نه لزوماً)، می‌توانند دارای دو نوع هسته شامل هسته‌های عملکرد بالا (Performance-core) و هسته‌های کم مصرف یا کوچک (Efficient-core) باشند.

بررسی اسپیکر Anker Soundcore Select 2 ؛ یک بار شارژ، 20 ساعت پخش!

در واقع این ترانزیستورها هستند که اجرای محاسبات و برنامه های کامپیوتری که در مموری ذخیره شده اند را امکان پذیر می‌سازند. پاسخ به این سوال واقعاً به کاربرد  و انتظارات شما از پردازنده ای که می خرید بستگی دارد. ساعت‌های بالاتر به پاسخ‌دهی سریع‌تر و زمان بارگذاری برنامه‌ها ترجمه می‌شوند (اگرچه سرعت RAM و سرعت حافظه ذخیره‌سازی در اینجا نقش مهمی دارد).

سرعت ساعت بالاتر به این معنی است که کارهای تک رشته ای (مانند ویرایش صدا) می توانند سریعتر انجام شوند. دو مدل فرکانس بالا و پرطرفدار این شرکت به نام های پردازنده CPU ای ام دی RYZEN 73800X 3.9GHz AM4 Desktop CPU و پردازنده CPU ای ام دی RYZEN X 3.6GHz AM4 Desktop CPU بازدهی خوبی در انواع کاربرد ها دارد. AMD Ryzen 3 PRO 4350G یک پردازنده ۴ هسته‌ای است که به دلیل وجود تکنولوژی AMD Simultaneous Multithreading (SMT)، تعداد هسته به طور موثر دو برابر شده و به ۸ رشته می‌رسد. این پردازنده دارای ۴ مگابایت حافظه کش L3 است و به طور پیش‌فرض با فرکانس ۳.۸ گیگاهرتز کار می‌­کند، اما بسته به حجم کاری می‌­تواند تا ۴ گیگاهرتز را نیز پشتیبانی کند.

Intel Core i3 9100F Processor

البته این موضوع برای cpu کامپیوتر شدنی است زیرا قطعه سی پی یو در لپ تاپ‌ها سوار بر مادربرد بوده و به راحتی نمی‌توان این کار را انجام داد. هسته‌های پردازنده، درواقع پردازنده‌های مستقلی هستند که هر یک به صورت جداگانه دستورات را پردازش می‌کند. امروزه پردازنده‌ها معمولاً دارای بیش از یک هسته هستند که برای کاربران این امکان را فراهم می‌کنند که مجموعه دستورات یا برنامه‌های خود را با استفاده از پردازش موازی (Parallel Computing) سریع تر از قبل اجرا کنند.

این بدان معنی است که این پردازنده‌ها می‌توانند وقایع ناهمگام، وقفه‌ها و … را که در حجم زیاد می‌توانند اثرات مخربی روی عملکرد پردازنده داشته باشند، مدیریت کنند. این هسته‌ها را می‌توان به شکل طبقات مختلف در یک ساختمان پردازش در نظر گرفت که هر طبقه یک وظیفهٔ متفاوت را انجام می‌دهد. گاهی این هسته‌ها، در زمانی که یک هسته به تنهایی برای مدیریت اطلاعات کافی نباشد، می‌توانند کاری مشابه با هسته‌های مجاور خود انجام دهند. TDP یا Thermal design power (توان طراحی حرارتی) واحدی است که در پردازنده ها بیان کننده مقدار گرمایی است که باید از پردازنده خارج شود تا سرعت کلاک پایه ارائه ‌شود. به عبارت دیگر هر پردازنده بسته به نوع و سری ساخت، باید مقدار مشخصی انرژی مصرف کند و مقدار مشخصی حرارت تولید کند تا به فرکانس پایه دست یابد. این مقدار حرارت را TDP می گویند و هرچقدر مقدار آن بیشتر باشد، پردازنده در دمای بالاتری فعالیت می کند.

  • البته کاربرد «CPU» به آنچه درون کامپیوترها و مادربردها می‌یابید محدود نمی‌شود و این قطعه در بسیاری از محصولات الکترونیکی دیگر مانند موبایل‌ها و تبلت‌ها هم به کار گرفته شده است.
  • سرعت‌های بالای ساعت در CPUهایی که به‌طور فزاینده پیچیده شده‌اند، باعث می‌شود تا نگه داشتن سیگنال ساعت به شکل هم فاز در تمام بخش‌های واحد، دشوار شود.
  • با استفاده از روش فوق، فاصله زمانی بین پایان یافتن رشته‌ها به صفر نزدیک می‌شود و در نظر کاربر هر دو فرآیند همزمان انجام می‌شوند.
  • در این حالت، پردازنده‌هایی که از این مجموعه دستورالعمل‌ها استفاده می‌کنند، می‌توانند پهناهای بیت متفاوتی برای قسمت‌های مختلف کامپیوتر داشته باشند.

سی پی یو چیست؟ به زبان ساده + طرز کار CPU فرادرس مجله‌